До Дня міста Бахмут спробуємо досліди за різними джерелами походження назви одного з найстаріших міст Донбасу, міста-героя, міста-фортеці Бахмут (з наголос на другому складі - БахмУт). За висловлюванням географа Сергія Меча «Поездка в южную Россию» «Таков Бахмут, как называли его граждане, делая ударение на у и произнося это слово так же, как мы произносим хомут».
Давнє українське місто Бахмут нині є чи не найважливішим на Донбасі. За Бахмут йдуть жорстокі бої – місто від російської орди боронять героїчні нащадки його славних засновників – козаків.
У середні віки територія сучасного Бахмуту була частиною великого Дикого поля. Номінальними господарями їх вважалися то кримські хани, то московські царі.
Проте, справжніми їх власниками були козаки – запорожцям, слобожанам і дончакам не було особливо діла до того, що відбувається в далекому Бахчисараї чи на Москві, вони мали власний погляд на життя.
Перша згадка про Бахмут не як річку, а "населений пункт" датується 1571 роком. Тоді московитський цар Іван Грозний наказав облаштувати прикордонні застави на річках Айдар і Сіверський Донець, щоб своєчасно попереджати про рейди ногайців чи кримців, що йшли Муравським шляхом.
З тих пір саме 1571р. вважається роком заснування міста. Історики сперечаються, досліджують. Але зараз це не наша тема, мова йде саме про назву – Бахмут, що вона означає та звідки пішла.
Назва міста походить від назви місцевої річки Бахмут (БахмУтки), що є правою притокою Сіверського Дінця, а от, що таке Бахмут – точно не знає ніхто.
Вважається, що саме слово Бахмут має тюрське походження.
В «Толковом словаре живaго великорусского языка» Володимира Івановича Даля є слово «бахмат» та його тлумачення:
«БАХМАТ м. стар. татарск. малорослая, крепкая лошаденка; клепер, пони, клячонка, маштак, маштачок. Бахмет, бахметка м. вят. мохнатый, косматый; неуклюжий, неповоротливый».
То історики-кразнавці припускають, що назва річки пішла від цих конячок.
Згадування Бахмуту та річки Бахмутки є навіть в «Енеїді» Івана Котляревського. В ній є рядок:
«Пиріг завдовжки із аршин
І солі — кримки і бахмутки».
Кримка - кримська сіль, збирана на узбережжі Сивашу (Гнилого моря).
По аналогії бахмутка, мабуть, сіль з Бахмуту.
До речі, м. Бахмут – не єдиний населений пункт з такою назвою.
Бахму́т — село у складі Куюргазинського району Башкортостану. Адміністративний центр Бахмутської сільської ради. Населення в 2010р. — 618 осіб.
Бахмут (рум. Bahmut) - село в Каларашському районі Молдови. Є адміністративним центром комуни Бахмут, куди входить також залізнична станція Бахмут. Населення – за даними перепису 2004р. складало 1226 осіб.
Бахмут - село в Лисковському районі Нижегородської області. Входить до складу Кисловської сільради.
Бахмутівка — село Новоайдарського району Луганської області України.
Бахмутський – хутор в Кизлярському районі Дагестану (зараз не існує).
В Україні в Чернігівській області ще є місто Ба́хмач (МФА: [ˈbɑxmɐt͡ʃ]), з наголосом саме на А.
Є різні суперечливі думки щодо походження самої назви «Бахмач». Так, в багатьох публікаціях говориться, що за переказами вона – від татарського слова і означає болото, в інших – від половецького слова «бохмача» – водопій.
А, може, і назва ріки Бахмут (Бахмутка) пішло саме від половецького «бохмача» - водопою?
В евенській мові слово «бахмут» означає холодний північно-західний вітер, що дме в нижній течії Дону, і має українське походження.
Є таке тлумачення назви Бахмут – утворена від двох мусульманських основ - "баха" і "мута". У перекладі з арабської перша означає «красивий, прекрасний», а друга — «той, хто підкоряється, кориться, виявляє послух».
А ще існує прізвище Бахмут, яке походить від найдавнішої форми слов'янських фамільних прізвиськ, утворених від географічної назви місцевості, вихідцем з якої був один із предків.
І варіанти прізвища Бахмут – Бахмутов,Бахматов, Бахмутський.
Бахматов - руське, болгарське, азербайджанське або єврейське чоловіче прізвище.
Ім'я Бахмет тюркського походження: дворяни Бахметєви вважали своїм предком знатного татарина Аслана Бахмета, який приїхав на Русь у XV ст. Походить від арабської Махмет - уславлений. (Ф). Ім'я Бахмет, що лежить в основі прізвища, є адаптацією складного тюркського імені: baj «багатий» + (A)hmet (особисте ім'я). Можлива адаптація іншого тюркського імені Махмет — Бахмет.
Бахмутов Володимир Георгієвич, член-кореспондент НАН України, професор, доктор геологічних наук.
Бахмутов Сергій Іванович - український спортсмен та тренер, Заслужений тренер України (2001).
Бахмутський Одексій Іванович (1893 —1939), український винахідник, народився в Луганській області. Загинув в шахті при випробуванні нового вугільного комбайну.
Ось скільки версій тлумачення географічної назви Бахмут, а також прізвищ, які пішли від географічної назви місцевості.
Яка з них найбільш достовірна, вирішувати науковцям.
Comments