top of page
Фото автораБиблиотека Бахмут

Нагасакі - біль та жах крізь роки


9 серпня - день, коли США скинули другу атомну бомбу на ще одне японське місто - Нагасакі.


Місто Нагасакі розташоване на заході острова Кюсю в Японії та є адміністративним центром однойменної префектури. Це був великий морський порт, своєрідне "вікно в Європу", через який здійснювалися контакти Японії з іноземними державами. Саме через Нагасакі в Японію постачались різні ноу-хау західних країн та різноманітні заморські диковинки з Китаю, Південно-Східної Азії, Індії та арабських країн.

З початком Другої світової війни Нагасакі придбав важливе військове значення через багато виробництв, які працювали у місті, передусім суднобудівних, збройних і сталеливарних заводів.


Нагасакі розташовувався в долинах двох річок, які розділялися гірським хребтом. Саме він зумовив хаотичну забудову Нагасакі, було забудовано менш 4 квадратних миль із загальної площі міста — 35 кв. миль.


Нагасакі багато років розвивалося без узгодженого плану, житлові будинки й заводські корпуси всієї промислової долини опинилися поруч один з одним так близько, як це тільки можливо.


1 серпня 1945 на місто було скинуто кілька фугасних бомб. Частина з цих бомб вцілила у корабельні та доки південно-західної частини міста. Кілька потрапило в сталеливарний і збройний заводи Міцубісі, у Медичну школу і шпиталь. Хоча руйнування від цього нападу були порівняно невеликі, вони викликали значне занепокоєння в місті й частину людей, здебільшого школярів, було евакуйовано до сільських районів; таким чином, до моменту атомної атаки населення Нагасакі дещо скоротилося.


9 серпня (замість запланованого 11 серпня) об 11 годині 2 хвилини екіпаж літака-носія скинув плутонієву атомну бомбу "Fat man" ("товстун") потужністю 20 кілотонн і масою 4,5 тони. Бомба вибухнула високо над долиною промислового Нагасакі, майже на пів шляху між двома головними цілями в місті — сталеливарними та збройовими виробництвами Міцубісі на півдні, та торпедним заводом Міцубісі — Урукамі на півночі.

Було вбито і пропало безвісти понад 73 тисяч людей, пізніше від опромінення та поранень померло ще 35 тисяч осіб. Понад 50 % постраждалих було вражено опіками, до 30 % отримали пошкодження від ударної хвилі, 20 % зазнали дії проникливої радіації. Пожежі знищили більшу частину житлових будинків.


Атомний вибух над Нагасакі зачепив район площею приблизно 111 кв. кілометрів, з яких 22 кв. кілометри припадало на водну поверхню і лише 25 кв. кілометрів на забудовану територію. Забудований простір був лише частково заселений, що дозволило уникнути ще більшої кількості жертв.


Наслідки другого бомбардування стали не менш жахливими, ніж бомбардування Хіросіми. В одній з японських доповідей ситуацію, що спостерігалася на території Нагасакі, схарактеризували так: «Місто нагадує цвинтар, на якому не вціліло жодної надгробної плити».



До речі, треба відмітити, що у Японії, яка після Другої світової війни під пильним оком Вашингтона вибудовувала демократію, спершу просто цензура, а згодом самоцензура упродовж десятиліть забороняла згадувати, що в промисловому Нагасакі були розміщенні суднобудівні, збройні і сталеливарні заводи - "Міцубісі", торпедні майстерні Урукамі. Вважалось, що це могло б сприйнятися як виправдання дій США.


Наразі епіцентр ядерного вибуху є квітучим передмістям Нагасакі. Про катастрофу нагадує лише так званий Парк Епіцентру. У центрі цього парку стоїть чорна кам'яна колона — саме на тому місці, де вибухнула бомба.


Поруч розташовано Парк Миру, у центрі якого на високому постаменті встановлено колосальну фігуру сидячого напівоголеного чоловіка. Права рука його піднята вгору, ніби вказуючи на бомбу, що падає, а ліва витягнена горизонтально і символізує мир і прощення.


На півдні Парку Миру розташовано новий Музей атомної бомби, який відкрито 1996 року. Страшні експонати цього музею справляють на відвідувачів незабутнє враження. Годинники зі стрілками, застиглими на 11.02 — точний час вибуху атомної бомби 9 серпня 1945 — стали емблемою Нагасакі.


Ядерне бомбардування Хіросіми та Нагасакі спричинило численні протести науковців та військових, які вважали такі дії антигуманними.


Більше інформації за посиланнями:

Сайт музею атомної бомби в Нагасакі - https://web.archive.org/web/20020601132925/http://www1.city.nagasaki.nagasaki.jp/na-bomb/museum/index.html

4 перегляди0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page