top of page

До 240-річчя від дня народження Якоба Людвіга Карла Грімма, німецького казкаря, філолога, міфолога

  • Фото автора: Библиотека Бахмут
    Библиотека Бахмут
  • 4 січ.
  • Читати 3 хв

Про братів Грімм знають майже в кожній країні. А до їх завжди популярних казок повертаються знов і знов, переосмислюючи тисячі разів у літературі та кінематографі. Взагалі у юриста Грімма було вісім синів і одна донька. Та до написання казок долучилися тільки двоє найстарших – Якоб та Вільгельм. Ще один його син – Людвіг Еміль – малював ілюстрації для книжок з казками.


Якоб Людвіг Карл Грімм – німецький філолог і міфолог народився 4 січня 1784 року в невеличкому німецькому містечку Ханау. Грімми жили у великому будинку, схожому на замок із казки. У родині Грімм панувала атмосфера поваги, релігійного послуху та особливої любові до рідного краю. Батько хлопців був адвокатом, після народження братів він посів місце судді в невеличкому містечку Штайнау, куди вся сім'я переїхала у 1791 році.


 Батько братів помер дуже рано, Якобу було тільки 11 років. І Якобу як старшому братові довелося забезпечувати сім’ю. За чотири роки замість покладених восьми років брати закінчили повний курс гімназії. Якоб Грімм спочатку навчався в Кассельскому ліцеї, потім вступив до Марбурзького університету. І хоча він з твердим наміром – за прикладом батька – вирішив вивчати юридичні науки, досить скоро зрозумів, що більше його цікавить філологія. У 1804 році, незабаром після закінчення університету, Якоб Грімм поїхав до Парижу, захоплений ідеєю збирання народних пісень, легенд і казок. Він став особистим бібліотекарем брата Наполеона Бонапарта, Жерома Бонапарта, тодішнього короля Вестфалії, в 1808 році. Король був дуже задоволений роботою молодого бібліотекаря, надавши Якобу повну свободу займатися науковою діяльністю.


Брати Грімм усе життя були нерозлучними. У 1812 році вони опублікували перший том своїх знаменитих «Дитячих і сімейних казок», три роки по тому з’явився другий том; в ці два томи увійшло 200 народних казок і 10 так званих «дитячих легенд». Через два роки після публікації «Казок» брати Грімм випустили збірник «Німецькі перекази» в двох томах.

Новаторство братів Грімм полягало в тому, що вони публікували казки саме в «народному», невиправленому вигляді.


До речі, казки братів Грімм прославили один із найвідоміших лісів Європи. Деякі сюжети народжувалися під впливом місцевих легенд про Шварцвальд, часом досить зловісних. Так «Казка про Червону Шапочку» відома всім. Але мало хто знає про те, що спочатку історія братів Грімм створювалася на шварцвальдській легенді про перевертня, який колись гуляв місцевими горами та лісами. Саме тому, що головний негативний персонаж був певною мірою і людиною, вовк у казці вмів розмовляти, був хитрий, винахідливий і підступний.


Якоб і Вільгельм Грімм, були одними з основоположників германістики (області філології, що вивчає германські мови). В історію мовознавства Якоб Грімм увійшов насамперед як автор чотиритомної «Німецької граматики». Якоб сформулював закон про перше німецьке пересування приголосних, названий «законом Грімма».


В кінці життя брати займалися створенням першого словника німецької мови. Вільгельм помер в грудні 1859 року, ледь закінчивши букву D.


Якоб Грімм пережив брата на 4 роки. Педантичний і працьовитий, він так і залишився холостяком на все життя. Його стаж роботи бібліотекарем налічував понад 30 років. Він помер раптово, від інсульту, працюючи над книгою. До сих пір «Словник німецької мови» братів Грімм вважається унікальним виданням, що не має собі рівних в історії світової лексикографії.


Діяльність братів Грімм – Вільгельма і Якоба – була величезною і різнобічною, вона охоплювала багато, здавалося б, чужих одну одній областей – скандинавську міфологію та історію права, збирання творів німецького фольклору та складання історичного словника німецької мови, і багато, багато іншого. Життя Якоба Грімма являє собою безперервну натхненну працю і одержимий науковий пошук, результати якого дають нам підстави називати його «батьком німецької філології».

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe

Центральна міська бібліотека

© Центральна міська бібліотека, 2023. Сайт создан на Wix.com

bottom of page