«Якщо долі завгодно, вона зробить все, щоб спрямувати вас потрібним шляхом» Шарль Азнавур
Критики називали його «французьким Френком Сінатрою», а шанувальники «співаком кохання, ніжності та ностальгії». Однак такого визнання Шарль Азнавур досяг не одразу — до успіху він йшов близько 20 років, долаючи насмішки публіки та саркастичні репліки преси.
Шахнур Вахінак Азнавурян, відомий у світі як шансоньє Шарль Азнавур народився 1924-го в Парижі в сім'ї етнічних вірмен, які емігрували з Грузії, щоб уникнути організованих у 1915-1916-х Османською імперією масових убивств і депортацій. Від батька шансоньє успадкував пристрасть до співу. Мати була актрисою, але тимчасово працювала кравчинею.
У дитинстві Азнавуру був поставлений діагноз "параліч", який блокував частину голосових зв'язок. Пізніше хвороба надала його голосу характерну і впізнавану марку.
Перші виходи підлітка на сцену разом із сестрою відбулися в дев`ять років. Оперетта, кіно, театральні школи, виступи в кав’ярнях, мюзік-хол, але успіху не було. Можливо, справа була й у комплексах: маленький зріст, вірменський характерний ніс, який згодом запропонує хірургічно виправити Піаф.
Після знайомства Шарля з піаністом і композитором П'єром Рошем утворився дует "Рош і Азнавур", який гастролював по французьких і бельгійських кабаре. Однак перший серйозний успіх чекав Азнавура на поетичному поприщі - пісні, складені для тодішніх зірок, стали дуже популярними.
У світ великого шоу-бізнесу його запровадила Едіт Піаф. Після війни, а саме у 1946 році на дует Роша і Азнавура звернула увагу вже відома на всю Європу співачка Едіт Піаф, запропонувавши музикантам брати участь у гастрольному турі по Америці. Спільні виступи в Канаді і США мали шалений успіх, і молодого музиканта стали впізнавати на вулицях. Саме з цієї поїздки засяяла нова зірка французького шансону – Шарль Азнавур. Шарль Азнавур став другом й автором пісень Піаф. Композицію Plus bleu que tes yeux («Блакитніше за твої очі») Шарль написав для Піаф у 1951 році. А в 1997 створив віртуальний дует з проекцією великої співачки.
Шарль Азнавур & Едіт Піаф - Plus bleu que tes yeux (1997)
Едіт Піаф «Гімн кохання»
Шарль заробивши грошей, повернувся в Париж, де його чекали розлучення з юною дружиною і життя під одним дахом з Піаф. Потім йому доведеться все життя пояснювати журналістам, що зв'язок між ними був діловим, алкогольним, творчим - яким завгодно, але тільки не еротичним.
Шансоньє був тричі одружений. З останньою дружиною шведкою Улле Торсель він живе з 1967 року. У нього п'ятеро дітей - Седа (від першого шлюбу), Патрік (від другого шлюбу, помер в 25-річному віці), Катя, Міша і Ніколя.
"Дивно, але ці злиденні роки - найрадісніші в моєму житті. А може, і не дивно... Ми були щасливі не маючи ніяких особливих благ, зручностей і речей - нічого, крім себе самих, сміху і взаємного кохання", - говорив Азнавур.
Творча манера цього співака дуже своєрідна. Стиль його пісень — це сплетіння різних складових: основа — французька пісня, коріння — світовий фольклор, в першу чергу, вірменська поезія. Все це він сплавляє в єдине ціле, перетворюючи кожну пісню у відточену музично-драматичну мініатюру.
1960 року після того, як вийшов на екрани фільм Франсуа Трюффо «Стріляйте в піаніста», де Азнавур зіграв роль піаніста кабаре, співака визнали і як талановитого кіноактора.
Згодом він з успіхом знімався у таких видних кінорежисерів, як Клод Шаброль («Примари капелюшника», 1982), Фолькер Шлендорф («Американський щур», 1963, «Бляшаний барабан», 1979), Клод Лелуш («Едіт і Марсель», 1983).
Однак головним хітом була La Bohema, де ліричний герой постає в образі художника, що жив на паризькому Монмартрі, а через багато років повертається туди знову, однак уже нічого не залишилося таким, як у молоді роки. Схожий мотив має Hier encore («Ще вчора») — герой з ностальгією дивиться на прожиті роки.
У 1970-і роки Азнавур нарощував успіх: постійні виступи, закордонні гастролі. У 1973 році в Лондоні пісня Азнавура «Вона» була відзначена золотим, а потім платиновим диском — нагороди, що ніколи доти не вручалася французові.
За свою більш ніж 80-річну кар'єру Азнавур створив приблизно 1300 пісень, зіграв у 60 фільмах та продав понад 200 млн дисків.
Знаменитий французький шансоньє, композитор, актор Шарль Азнавур помер 1 жовтня. Йому було 94 роки.
Прослухати пісні:
Comments