top of page
Фото автораБиблиотека Бахмут

27 серпня - День шахтаря


День шахтаря - важливе професійне свято, присвячене одній з найнебезпечніших професій. Україна вшановує нелегку працю шахтарів наприкінці серпня.


День шахтаря - професійне свято всіх, хто з ризиком для життя тяжко працює у шахтах. Свято було започатковане в Україні в 1993 році, щоб підтримати працівників вугільної промисловості. З того моменту відзначається щорічно в останню неділю серпня. Професія шахтар належить до гірничої справи, яка виникла у XV столітті. Саме в цьому столітті люди вперше почали видобувати з-під землі корисні копалини. У XVIII столітті гірська справа переживає бурхливе піднесення: по всьому світу відкрилося багато нових родовищ – шахт. Тоді й з'явилася назва професії шахтар – від німецького schacht, що в перекладі означає підприємство, на якому видобувають підземні копалини.


У чому полягає робота шахтаря - особливості професії:


Шахтар – це фахівець, який видобуває з надр земної кори різноманітні корисні копалини: вугілля, залізо, мідь, золото, алмази тощо.


Їх професію порівнюють з військовою галуззю - шахтарі потрібні тільки там, де є необхідні державі ресурси, які потрібно добувати. Також ця професія вимагає неабиякого терпіння, відваги і стійкості духу. Тому якщо людину не лякають важкі умови роботи і вона готова щодня стикатися з небезпекою, працюючи під землею, то вона може сміливо вибирати дану професію.

У свої кращі часи вуглепром України видавав 218 млн.тонн "чорного золота" на рік. Зараз ситуація досить плачевна - багато підприємств збанкрутували і закрилися, а професія досі вважається однією з найбільш шкідливих, небезпечних і важких.


Цікаві факти про шахтарів

Професія шахтаря не тільки відповідальна, а й дуже цікава.

  • Про шахтарів відомо з часів Стародавньої Греції. У святилищах Посейдона були знайдені глиняні таблички із зображенням шахтаря, який видобуває глину.

  • У 1935 році Міжнародна організація праці прийняла постанову про заборону найму на роботу під землею жінок і підлітків. Однак жінки нерідко залучалися до робіт в українських шахтах за часів Другої світової війни, коли чоловіків не вистачало. Багато шахтарок Донбасу, такі як Марія Гришутіна, Поліна Фалько і Ніна Кузьменко, могли перевиконувати нормативи видобутку вугілля на 200-300%. За приблизними підрахунками під час війни та повоєнний час в УРСР працювали в шахтах близько 200 тисяч жінок.

  • У 19-20 століттях шахтарі іноді брали з собою на роботу канарок - ці пташки дуже тонко відчувають присутність метану і чадного газу в повітрі, і відразу замовкали при їх присутності. Поки птахи цвірінькали, шахтарям можна було працювати.

  • У деяких шахтах виділена спеціальна посада для людини, яка перевіряє кишені шахтарів. Працівникам заборонено спускатися під землю з тютюном, запальничками або сірниками. Гірника, який забув викласти вибухонебезпечні предмети, можуть звільнити з роботи.

  • У шахтарів є "професійні" хвороби. Найчастіше вони страждають від пневмоконіозів, хронічних і пилових бронхітів, силікозов, вугільного пилу в легенях.

  • Найглибшими шахтами України є "Шахтарська Глибока" в Шахтарську (глибина 1446 метрів) і" прогрес " в Чистяковому (глибина 1340 метрів). Також в даний час діє шахта "Козацька" в Кривому Розі, яку планують поглибити до 1430 метрів. Найглибші шахти в світі знаходяться в Південно-Африканській Республіці і сягають глибини понад 4,5 кілометрів.

  • Найстарішою шахтою в Україні вважається "Центральна" в місті Торецьк. Вона була введена в експлуатацію в 1860 році. Найстаріша шахта в світі знаходиться в Нідерландах і досі діє. На ній почали видобувати вугілля в 1113 році.

  • У попередні століття на шахтах широко застосовувалась ручна праця. Спочатку вугілля добували кирками, потім в підземних роботах навчилися застосовувати динаміт, а потім дробили породу кувалдами і відбійними молотками. Зараз в шахтах широко застосовують комбайни.


Праця шахтаря дуже важка і монотонна. Люди, які вирішили пов'язати своє життя з цією професією, повинні мати міцне здоров'я, фізичну силу і витривалість. Незамінні для шахтаря такі якості, як терпіння, холоднокровність, врівноваженість, відповідальність та самодисципліна.


З Днем шахтаря! Бажаю вам нових трудових успіхів, здоров‘я, добра і радості вашим родинам. Хай Господь береже Вас і Ваших товаришів від лиха та нещасть.


В День шахтаря ми побажаєм Вам праці легкої, і море всіх благ, Хай вдача до Вас зажди прибуваєш, І хай невідомий для Вас буде страх!

Шахтарям наші вітання, Щоб збувались всі бажання, Щоб Вам в шахті лиш везло, Щоб обходило Вас зло!

Повагу, славу і пошану, Ти заслужив шахтар давно, І серед всіх людей по праву Ти в праві жити, як в кіно! Нехай тебе щастя, як дощ обливає, Нехай тебе радість завжди зустрічає, Нехай тебе любить хто милий душі, Цього ми бажаєм тобі від душі.


14 переглядів0 коментарів

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page